Продовжуємо розповідати про різні механізми дезінформації на прикладах рашановин. Сьогодні мова йтиме про «емоційний резонанс» та «принцип контрасту».
Як працює емоційний резонанс у дезінформації?
Емоційний резонанс – спосіб створення у широкої аудиторії певного настрою з одночасною передачею пропагандистської інформації, в основі якої лежить контент з високим рівнем емоційності.
Емоційний резонанс дозволяє зняти психологічний захист, який на раціональному рівні вибудовує людина, намагаючись убезпечити себе від пропагандистського впливу. Тому пропаганда, як правило, «звертається не до розуму людини, а до її почуттів».
Пропагандистський вплив на людину здебільшого відбувається на емоційному рівні, поза її свідомим контролем, оскільки у такому випадку не спрацьовують жодні раціональні контраргументи.
Приклад використання емоційного резонансу російськими пропагандистами:
«Підліток-інвалід, який чергував біля складу із гуманітарною допомогою для нужденних, трагічно загинув внаслідок підступного удару ЗСУ по мирному району Нової Каховки».
Як діє принцип контрасту?
Принцип контрасту використовується, коли потрібно надати негативну інформацію, але тактика прямих звинувачень здається дуже відвертою.
У пропаганді використовується тоді, коли потрібно відволікти увагу суспільства від поразки на іншу, резонанснішу подію, що затьмарить собою невдачі.
Приклад
Поразка рф на фронті, велика кількість загиблих та повне свавілля у лавах російської армії викликає обурення в їхньому суспільстві і руйнує міф про «успішний» хід сво.
Тому військово-політичне керівництво рф здійснює злочини проти цивільного населення України та критичної інфраструктури, щоб відволікти увагу від військової невдачі.
Так, нещодавно росія здійснила черговий ракетний удар по Україні та міноборони заявило про його успішність. «Внаслідок удару порушено перекидання залізничним транспортом резервів ЗСУ, іноземних озброєнь, військової техніки та боєприпасів до районів бойових дій».
Ця «перемога» проти відвела увагу від відсутність «пабєд» на фронті та показала принцип контрасту у поданні інформації роспропагандою.
Тож, не забуваємо, що своїм критичним мисленням ми знешкоджуємо намагання ворога!