Cyber Media Track продовжує серію тренінгів для представників міжнародної торговельної оптової компанії «МЕТРО Кеш енд Кері Україна». Цього разу темою онлайн-зустрічі, яку провела директорка Центру медіааналітики Анастасія Кондрико, стали «Алгоритми соціальних Інтернет-платформ: як уникнути маніпуляцій у мирний і воєнний часи».
Спікерка закцентувала увагу на актуальному та болючому питані – онлайн-спілкуванні під час війни, що зумовлює потребу обізнаності у всіх небезпеках використання найпоширеніших месенджерів. Мова йшла про Telegram, Viber та Signal. У чому саме полягають ризики? По-перше, повідомлення може бути перехоплено під час доставки. По-друге, його зміст також можна прочитати, отримавши доступ до серверів або додатків обміну повідомленнями.
Багато систем для обміну повідомленнями заявляють про захист інформації шляхом наскрізного шифрування. Проте часто кодування рятує контент лише під час передачі даних, тому другий ризик лишається актуальним. Щодо другого типу вразливості, то тут алгоритми меседж-сервісів суттєво різняться. Деякі з них накопичують усі розмови та дані про них (локацію, тривалість, частоту) на своїх серверах. Наприклад, Telegram зберігає це, а також цілу низку персональної інформації протягом 10 років. Зрозуміло, що звідти їх можуть дістати хакери або працівники, які під тиском або й охоче співпрацюють з російським урядом. Людський фактор лишається найслабкішою ланкою захисту будь-якої бази даних. Заради справедливості, слід сказати, що у Telegram є можливість створити «секретний чат», у якому комунікація буде зашифрованою.
Натомість Viber і Signal зберігають повідомлення в закодованій формі, причому протягом мінімально необхідного часу для надходження адресатам. Після доставки вони зникають із сервера. Тому навіть якщо зловмисники знайдуть доступ і перевірять комунікаційну чергу, зашифровані повідомлення вони прочитати не зможуть. Але у будь-якому разі слід приділити час і налаштувати вручну конфіденційність усіх своїх додатків.
То яким месенджером безпечніше користуватися? Наші експерти радять використовувати Signal для безпечного зв’язку під час війни. Бо Signal пішов на крок далі і шифрує навіть ідентифікатор відправника. У будь-якому випадку для роботи з важливою інформацією, будь ласка, не надавайте перевагу звичайним дзвінкам на мобільний телефон або SMS!
Окрім месенджерів, Анастасія розповіла про інфобульбашки, стеження, сайти-сміттярки, ознаки та типи ботів, фейки та алгоритм перевірки сумнівних відомостей у соцмережах Facebook та Instagram. Також тренерка розкрила алгоритми платформи YouTube, особливості укладання переліку рекомендованого контенту, ознаки і завдання «шкідливих блогерів» та засоби мінімізації негативного впливу.
Наступні зустрічі ще попереду. Триматимемо вас у курсі