Сучасний телефон – це аналог повноцінного комп’ютера, що здатен за умови підключення до Інтернету шукати та зберігати інформацію, замовляти, бронювати та сплачувати товари/послуги, давати доступ до облікових записів у соцмережах та месенджерах, відновлювати чи блокувати паролі тощо. Він супроводжує людину усюди, тому це і своєрідний нотатник для важливої інформації, і ключик до онлайн-банкінгу та інших додатків, і тека особистих документів, світлин, відеоконтенту.
Безперечно, такий пристрій оптимізує наше життя, проте його втрата чи фізичний доступ до нього третіх осіб несе серйозні ризики для наших персональних даних, особистої інформації та коштів на банківських картках. Як цьому запобігти? Члени команди Центру медіааналітики знають людей, які, незважаючи на зручність та функціонал, продовжують користуватися кнопочними телефонами, не під’єднаними до Інтернету. Це, звісно, не вихід, адже суттєво обмежує нашу включеність у процеси, що відбуваються навколо. Насправді запобігти найпоширеніших ризикам не так уже і складно.
До вашої уваги базові правила безпеки мобільних пристроїв від PhD із соціальних комунікацій, кіберексперта Анастасії Кондрико.
1. Не розголошуйте інформацію про номери, яким ви часто телефонуєте. Адже невеликого списку з таких номерів та інформації про дату/суму останнього поповнення може бути достатньо для перевипуску Вашої SIM-картки у будь-кому відділенні мобільного оператора. А якщо Ваша активна банківська картка прив’язана саме до цього номера, то далі шахраї отримують доступ до Вашого особистого кабінету, змінюють паролі і позбавляють Вас чесно зароблених коштів.
2. Заблокуйте гаджет складним паролем (не датою народження чи елементарним малюнком на екрані) та увімкніть біометричну автентифікацію; до речі, використовуйте двофакторну автентифікацію всюди, де це можливо (для кожного месенджера окремо). Як запам’ятати аж стільки паролів? Тут допоможуть парольні менеджери, що генеруватимуть їх самостійно за потреби.
3. Перевіряйте, які програми/додатки встановлюєте. Особливу увагу варто звертати на відгуки та рейтинг бажаної програми, усвідомити потребу доступу до яких даних вона вимагає (якщо це світлини чи контакти, то у цьому має бути необхідність), знайти інформацію про розробника.
4. Встановіть PIN-код на SIM-картку, прив’яжіть свій номер телефону до паспортних даних. Для цього варто з паспортом звернутись до будь-якого відділення Вашого мобільного оператора та написати відповідну заяву. Про деталі Вам розкажуть на місці.
5. У налаштуваннях телефону активуйте функцію «Знайти телефон». Ця можливість допоможе швидше відшукати Ваш телефон за необхідності.
6. Вимкніть функцію виведення повідомлень на заблокований екран. Такі доналаштування приховають Ваше листування від сторонніх очей за умови Вашої відсутності біля гаджету. Наприклад, якщо Ви лишили телефон на столі, то відправлену Вам інформацію може без цих налаштувань побачити хто-завгодно.
7. Не прикріплюйте всі банківські платіжні картки до одного номера. В ідеалі Ваш банківський номер має бути не відомим нікому, а його SIM-картка стояти в окремому гаджеті, яким Ви активно не користуєтесь.
8. Ніколи не створюйте і не пересилайте за допомогою месенджерів і повідомлень скан-копії важливих документів, особисті світлини. Адже пристрій можна розблокувати або поцупити, а тоді контент на ньому ризикує стати власністю третіх осіб.
9. На прохання телефоном (вхідний дзвінок чи повідомлення) переказати кошти, не кваптеся, а перетелефонуйте особі самостійно, напишіть їй в інший месенджер, як варіант – спільним знайомим.
10. Якщо за якихось причин змінюєте номер, не забудьте оперативно перереєструвати усі облікові записи на нього. І пам’ятайте, Ваша безпека – у Ваших руках.
Наступного разу поділимося рекомендаціями щодо захисту комп’ютера