«Я – як ти» – схожу фразу ми часто зустрічаємо на агітаційних білбордах політиків, чуємо від «зірок» шоу-бізнесу у рекламі певного продукту. Подібне «наближення до народу» є звичайнісінькою медіаманіпуляцією.
Медіаманіпуляція – вид психологічного впливу, що здійснюється через пресу, радіо, телебачення, інтернет, кінематограф, відеотексти, телетексти, рекламні щити, соціальні мережі. Бац! – і ваші бажання, настрої, поведінка, погляди змінено.
Розрізняють ТОП-10 способів маніпуляції свідомістю (за Н.Хомським):
1. Відволікти увагу. Важлива інформація тоне в морі дрібних сюжетів.
2. Створити проблему з нічого. Штучна або перебільшена проблема іноді викликає неабияку реакцію суспільства.
3. Стратегія поступовості. Щоб сформувати потрібну думку, можна публікувати матеріали на будь-яку тему не відразу, а поступово.
4. Стратегія відкладання. Щоб вплинути на прийняття непопулярних рішень, можна уявити їх «хворобливими, але необхідними» і домогтися сьогодні згоди громадян на їх здійснення завтра.
5. Сюсюкання з народом. Реклама користується мовою, аргументами, символами і особливо інтонаціями, розрахованими на дітей. Такий тон спілкування знижує критичність сприйняття.
6. Більше емоцій, ніж роздумів. Емоції заважають об’єктивному сприйняттю фактів і блокують раціональний аналіз.
7. Тримати людей в невігластві. Суспільство, яке не розуміє, як саме ним управляють, вигідне державі і ЗМІ.
8. Спонукати маси захоплюватися посередністю. ЗМІ не соромляться впроваджувати в маси думку, що модно бути дурним, вульгарним і невихованим. Звідси з’являються шоу, ситкоми і фільми з десятків епізодів, гумор «нижче пояса» і жовта бульварна преса.
9. Посилювати почуття провини. Зробити так, щоб люди вважали, що вони винні в локальних і глобальних бідах через нестачу інтелекту, здібностей або зусиль.
10. Знати про людей більше, ніж вони про себе.
Також треба розуміти, що медіа є не тільки засобами впливу, а й потужними бізнес-центрами, які підсилюють маніпуляційний алгоритм поведінки з кінцевою метою збільшення прибутку. Тисячі компаній по всьому світу ретельно досліджують свою цільову аудиторію – аж до найдрібніших аспектів: страхи, бажання, турботи людей. Бац! – і ваша зарплатня «пішла» на якісь красиві, але абсолютно даремні штучки.
Пам’ятайте, що перевірено ефективний метод змусити людину щось зробити — викликати сильне бажання, перетворити його на жагу та необхідність, яскраву емоцію. І якщо ви помітили за собою нездоланне бажання придбати тренажер для задніх лапок вашого домашнього вихованця (через «таку прикольну рекламу»), то зупиніться, це не ви – це медіаманіпуляції у вас
Great content! Keep up the good work!