Не вигадуйте хайпові, провокативні заголовки
Ними легко може скористатися ворог, бо це один із поширених способів маніпуляції російської пропаганди. Заголовки, які не вітаються і у звичайний час, у воєнних умовах стають особливо небезпечними.
Приклад: «Ядерна війна і другий Чорнобиль»: відомий астролог озвучила новий прогноз»
Користуйтесь офіційними джерелами
Не ведіться на панічні повідомлення з Facebook-груп, Telegram-каналів тощо. Не нагнітайте паніку публікаціями із посиланням на неперевірені джерела.
Крім того, з розквітом технологій розпочалася ера «диванних експертів». Тепер кожен може назвати себе «експертом», створивши лише профіль у соцмережі та коментуючи все підряд.
Також із соцмереж народжується маніпуляція «соцмережі гнівно відреагували». Важко виявити, як насправді відреагували соцмережі, бо вони мають алгоритми, а отже, інформаційні бульбашки. І те, що бачите ви, необов’язково бачить хтось інший, відповідно, й вам теж важко побачити альтернативну думку.
Приклад: «Німці пророкували швидкий кінець України після слів Зеленського про Бахмут», «Все ще мріє повернути Крим?» Німці пророкували швидкий крах України»
Не поспішайте перепубліковувати тексти західних медіа
Аналізуйте та фільтруйте інформацію завжди, навіть отриману від західних ЗМІ. По-перше, російська пропаганда може ховатися і там. Адже вона має розгалуджену систему своїх «експертів» по всьому світі, що тиражують власні колонки, зокрема, і у західних ЗМІ, аби просувати кремлівські ідеї. Тож, перед репостом перевірте, хто автор статті, чи не просуває він російські наративи, чи не був замішаний у співпраці з кремлем, які його попередні публікації та відгуки про нього.
По-друге, західні ЗМІ можуть бути не повною мірою обізнані у подіях в Україні, тому публікувати ненавмисний маніпулятивний контент.
По-третє, зважайте на рівень редакції та якість медіа. У західному інформаційному просторі також вистачає сайтів-сміттярок та російських пропагандистських сайтів, що мімікрують під достовірні західні медіа.
Приклад: німецький блогер Кім Дотком у своєму Twitter стверджував, що, не зважаючи на поставки зброї НАТО, росія однозначно перемагає Україну. Метою дезінформації є поширення хибного твердження про військову могутніть країни-окупанта.